wtorek, 30 czerwca 2015
Horace Lawson Hunley

H.L. Hunley –to okręt podwodny użyty przez siły Skonfederowanych Stanów Ameryki podczas wojny secesyjnej.Został zbudowany w lipcu  1863 w Alabamie, a następnie koleją wysłany do Charleston.  Był pierwszym w historii okrętem podwodnym, który przeprowadził zakończoną powodzeniem akcję zatopienia okrętu przeciwnika. Potem jednak nie wiadomo dlaczego zatonął wraz z całą załogą.Istnieje wiele hipotez na temat przyczyn zatonięcia Hunley.

 


Przez ponad sto lat  leżał zagrzebany w mule. W 2000 roku udało się wrak wydobyć. 17 kwietnia 2004 roku szczątki załogi pochowane zostały  na cmentarzu w Magnolia Charleston w Południowej Karolinie  W tym symbolicznym pogrzebie wzięło udział parę tysięcy ludzi.Obecnie wrak przechowywany   jest  w specjalnie zaprojektowanym zbiorniku słodkiej wody w Warren Lasch Conservation Center.

Więcej informacji tu

Poniżej -replika wraku przed muzeum.


niedziela, 28 czerwca 2015
Fort Sumter

 

Tu rozpoczęła się wojna secesyjna.

     Pod koniec 1860 roku wybuch otwartego konfliktu pomiędzy stanami Północy – Unią a skonfederowanymi stanami Południa był już tylko kwestią czasu. W styczniu 1861 roku prezydent James Buchanan polecił wysłać posiłki do obsadzonego wojskiem Unii Fortu Sumter  dowodzonego przez majora Roberta Andersona. „Gwiazda Zachodu” – statek, na który załadowano zaopatrzenie dla Fortu Sumter – był nieuzbrojonym statkiem handlowym. Kiedy konfederackie baterie dział, znajdujące się w zatoce Charleston, ostrzelały go, statek odpłynął z powrotem.

    Nowo wybrany prezydent Lincoln podczas swojego pierwszego dnia urzędowania został poinformowany, że zapasy w oblężonej przez konfederatów twierdzy starczą jedynie na miesiąc. Jednak poddanie Fortu Sumter, który stał się teraz symbolem Unii, byłoby złamaniem przysięgi prezydenckiej. Z drugiej strony istniały bardzo nikłe szanse, że twierdzy uda się przyjść z odsieczą. W początkach kwietnia Lincoln postanowił wysłać statki z zaopatrzeniem, ale miały one wyładować zapasy tylko wówczas, gdyby nie były atakowane. 6 kwietnia powiadomił on gubernatora Karoliny Południowej o krokach, które postanowił podjąć. Trzy dni później statki z zaopatrzeniem wyruszyły z Nowego Jorku.11 kwietnia 1861, generał P.G.T. Beauregard dowodzący wojskami Konfederacji w Charleston, zwrócił się do dowódcy Fortu Sumter z ultimatum, żądając poddania twierdzy. Anderson odmówił, ale brak zapasów zmusił go do zadeklarowania, że podda twierdzę 15 kwietnia. Beauregard uznał tę odpowiedź za niesatysfakcjonującą i 12 kwietnia o godzinie 4.30 nakazał rozpoczęcie ostrzału fortu.

   Przez półtora dnia Anderson odpowiadał na ogień baterii konfederackich. Statki z zaopatrzeniem pojawiły się w zatoce, ale nie usiłowały nawet dobić do brzegu, ze względu na ostrzał nieprzyjacielski. Drugiego dnia, gdy fort uległ już bardzo ciężkim uszkodzeniom, Anderson skapitulował, przy czym załodze fortu pozwolono odmaszerować na północ.

    Pomimo intensywnego ognia nikt nie zginął po żadnej ze stron. Obyczaje wojenne były jeszcze wtedy pełne poczucia rycerskości. Jednak już w czasie trwania Wojny Secesyjnej miało się to bardzo poważnie zmienić…

Fort Sumter znajduje się na wyspie -płynie się do niego takim statkiem

Jesteśmy na miejscu -za moimi plecami fort

W 1948 r. fort został ogłoszony narodowym pomnikiem USA

Porządku pilnują tu tacy przystojni panowie 

Na zwiedzanie nie ma dużo czasu, gdyż o wyznaczonej godzinie statek odpływa z powrotem na ląd


Fort Sumter to bardzo ważne miejsce w historii USA. Pozwoliłam sobie oprócz zdjęć napisać parę słów . Więcej informacji 

znajdziecie  tu

 Jednak jak ktoś tematem się interesuje i wie coś więcej ucieszę się jak to napisze. Wojna secesyjna to bardzo złożony 

temat...


sobota, 27 czerwca 2015
Na plantacji Boone Hall

Można poprzytulać się do ogromnych drzew

Spotkać :

-białą i czarną owcę

- kolorowo ubrane kobiety

piątek, 26 czerwca 2015
Szkoci na plantacji bawełny

I na koniec.....blondi Szkotka

środa, 24 czerwca 2015
Spacerku po plantacji Boone Hall ciąg dalszy

Na początek -dom właścicieli plantacji

A teraz domy niewolników

Kto nie pamięta lub nie oglądał wcześniejszych zdjęć informacja, że Boone Hall znajduje się 16 km od centrum

Charleston (Południowa Karolina)

 
1 , 2 , 3
Archiwum
Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl